Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü ve Engelli Öğrenci Birimi İş Birliği ile Evrensel Tasarım Deneyimi Çalıştayı

Etkinlik Tarihi : 10 Mayıs 2024 - 10 Mayıs 2024
Etkinlik Yeri : Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

Akdeniz Üniversitesi Öğrencileri ‘mimari engelleri’ aşmak için bir araya geldi

Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü ve Engelli Öğrenci Birimi iş birliği ile Evrensel Tasarım Deneyimi Çalıştayı gerçekleştirildi.

Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Evrensel Tasarım Deneyimi Çalıştayı’na ev sahipliği yaptı. Akdeniz Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü ve Engelli Öğrenci Birimi iş birliği ile gerçekleştirilen çalıştayın açılışı, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker, Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zuhal Kaynakcı Elinç, Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörü Doç. Dr. Emel Sardohan Yıldırım ve öğrencilerin yoğun katılımıyla gerçekleştirildi. Mimarlık Fakültesi ortak dersliklerinde gerçekleştirilen çalıştayın yürütücülüğünü Doç. Dr. Ayşegül Durukan Arslan, Doç. Dr. Emel Sardohan Yıldırım, Dr. Yavuz Erhan Kanpolat ile araştırma görevlileri Mikail Açıkel, Büşra Göküz ve İlkyaz Samur yaptı. Çalıştaya aynı zamanda online olarak Mimar Sinan Üniversitesi ve Beykoz Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencileri de katılmıştır.

TASARIMDA ERİŞİME ÖNEM VURGUSU

Çalıştayın açılışında konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker, yaptığı konuşmada organizasyonu gerçekleştiren Engelli Öğrenci Birimine, Mimarlık Fakültesi öğretim üyelerine ve katkı koyanlara teşekkür etti. Prof. Dr. Cengiz Toker özel gereksinimli bireylerin yaşamlarında erişilebilirlik teriminin öneminden bahsederek, bu konuda mimarların evrensel tasarım temelli projeler üretmelerinin öneminden bahsetti.

ENGELLERİ TASARIMLA AŞALIM

Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zuhal Kaynakcı Elinç ise engelliler için yapılan tasarımların önemine dikkat çekerek Türkiye’nin engelliler konusunda hem yasalar hem de duyarlılık açısından çok hassas bir ülke olduğunun altını çizdi. Prof. Dr. Elinç,  ‘Engelleri sevgiyle aşalım’ diyoruz ama biz de öncelikle bugünkü konumuz olan engeli yaptığımız tasarımlarla aşalım. Engellilerimizin yapacağımız tasarımlarla hayatlarını kolaylaştıralım.” diye konuştu. İç mimarlık öğrencilerinin en güçlü silahının tasarım olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Elinç, “Bilimin ışığında engelli bireylerimiz için elimizden gelen çabayı göstererek yeni tasarımlarla onların hayatlarını daha yaşanabilir hale getireceğiz. Yeter ki sorunu doğru bulalım, o sorunun çözümü mutlaka bulunur. Bazen öyle çok karmaşık tasarımlar yapmaya da gerek olmayabilir. Bir soruna yapacağınız çok sabit tasarımlarla da çözümler bulabilirsiniz. Empati yaparsanız yani kendinizi engellinin yerine koyarsanız onların ihtiyaçlarını da anlayabilirsiniz. Ben bu çalıştayda çok iyi tasarımlar ortaya çıkaracağımıza inanıyorum.” şeklinde konuştu.

EVRENSEL TASARIM DENEYİMİ ELE ALINDI

Çalıştay yürütücülerinden Doç. Dr. Ayşegül Durukan Arslan iç mimarinin evrensel tasarımla entegre bir şekilde tasarlanmasının önemini açıkladıktan sonra Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörü Doç. Dr. Emel Sardohan Yıldırım öğrencilere özel eğitim, özel gereksinimli bireyler ve özellikleri ile ilgili sunum yaptı. Ardından Dr. Yavuz Erhan Kanpolat ise erişilebilirlik, evrensel tasarım ve disiplinlerarası çalışmanın önemi ile ilgili bilgileri öğrencilere sundu.

cfb48778-d8e4-431a-9c8b-8a8f744630bb.jpeg

433eca9a-c05c-441c-9939-f9562a47f8a2.jpeg

 

a17664c9-900d-4195-9c23-b6706fa6be19.jpeg

7b3b8231-94b5-4e68-b04b-b850534f3c43.jpeg

 

aedac4e9-601f-4073-82d4-e295e55cb2bd.jpeg

 

 

 

Eklenme tarihi :10.05.2024 14:20:05
Son güncelleme : 10.05.2024 14:26:28
Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü ve Engelli Öğrenci Birimi İş Birliği ile Evrensel Tasarım Deneyimi Çalıştayı