Türkiye’deki Burslar

Dönemsel başvurulabilecek engelli öğrencilerimize yönelik burslar hakkında

Üniversitemizi tercih eden siz değerli öğrencilerimiz için başvurabileceğiniz burslar bulunmaktadır.
Aşağıda başvurabileceğiniz önemli burslara yönelik bağlantılar bulunmaktadır.
Engelli öğrenncilere yönelik burslar için engelli öğrenci birimimizden bilgi alabilirsiniz.

Başvuru yapabileceğiniz burslar

 • Sabancı Vakfı Engelli Öğrenci Bursları
 • Alarko Holding Burs Başvuruları ve Detayları
 • Ali Osman Sönmez Vakfı
  Vakıf sadece işletme alanında öğrenim gören öğrencilere burs vermektedir. Bursiyer adaylarının Bursalı ya da orta öğrenimini Bursa’da tamamlamış olması gerekmektedir.
  (0-224) 261 04 40
 • Ankara Bitlis Eğitim ve Tanıtma Vakfı.
  1-31 Eylül tarihleri arasında başvurular yapılır. 4 yıllık fakültede okumak ve öğrencinin anne ya da babasının Bitlisli olması şartı aranmaktadır.
  (0-312) 418 69 16
 • Ankara Durak Eğitim Öğrt. Day. ve Yar.Vakfı
  Ekim ayında burs başvuruları yapılmaktadır. 4 yıllık bir fakültede öğrenci olmak yeterlidir.
  Adres: Zübeyde Hanım Mah.Sulugöz Sok.No:15/1 İskitler
  (0-312) 341 31 36
 • Ankara Türkiye İnsan Kaynakları Vakfı
  Üniversite birinci sınıfı başarı ile tamamladıktan sonra Bireysel Gelişim Programı’na kabul edilen öğrenciler, fakültelerin ikinci akademik yılından başlayarak üç yıl süreyle her yıl Ekim – Haziran ayları arasında toplam sekiz ay aylık burs almaya hak kazanırlar. Burs miktarı her yıl Vakıf Yönetim Kurulu tarafından tespit edilir.
  Web Adresi: http://www.tikav.org.tr/bgpbasvuruformu.htm
  Tel: (0-312) 442 4822-438 05 43
 • Asım Kocabıyık Vakfı
  Başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere burs veren vakfın önceliği yetim, öksüz veya anne-babası ayrı olan öğrencilere tanımaktadır. Bu burstan mezun oluncaya kadar yararlanmak için yıllık not ortalamasının 4 üzerinden 2,5 olması gerekmektedir. Başvuru Ekim ayında yapılmaktadır.
  Vakıf geçtiğimiz yıllarda İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi; Mühendislik, İşletme ve İktisat bölümünde okuyan öğrencilere burs vermişti. Bu yıl ise henüz bir açıklama yapılmadı. Burs müracaatı, sözkonusu okullara kayıt yaptırmış öğrencilerin kendi okullarının burs ofislerine yapılmaktadır.
  Tel: (0-212) 251 34 10
 • İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği (ÖNDER)
  Dernek İmam Hatip Lisesi mezunu öğrencilere burs vermektedir. Burs alabilecek öğrencilerde belli kriterler arayan ÖNDER’in başarılı öğrenciler için yurt dışı bursları da bulunuyor. 2008-2009 yılı için burs başvuruları başladı. İlgilenen öğrenciler ÖNDER’in internet sitesinden başvuruda bulunabilir.
  Web Adresi: http://www.onder.org.tr/YaziGoster.asp?ID=80
  Tel: 0 (212) 519 09 53
 • İstanbul Sanayi Odası Vakfı
  Üniversite ve meslek yüksek okullarının teknik bölümlerinde okuyan öğrencilere burs vermektedir. Burs verilecek adayı öğrencinin öğrenim gördüğü kurum seçer ve vakıfa bildirir.
  Web Adresi: http://www.isov.org.tr/tr/index.asp?page=burslar
  Tel: (0-212) 293 54 18-19
 • İstanbul Ticaret Borsası Vakfı
  Her yıl en fazla 23 kişiye karşılıksız burs vermektedir. İktisad bölümlerinden herhangi birinde okuma şartı aranmaktadır. Öğrencilerin Marmara veya İstanbul Üniversitesi’lerinden olmak zorunluluğu vardır. Başvurular Ekim ayındadır.
  Istanbul Ticaret Borsası Burs başvurusu yapmadan önce Istanbul Ticaret Borsası orijinal websitesini ziyaret ediniz veya aşağıda belirtilen iletişim numarasını arayınız.
  TelFrown0-212) 511 84 40
  20) İstanbul Ticaret Odası Vakfı
  Bursun miktarı her Aralık ayında değişmektedir. Aranılan şart; öğrencinin maddi imkânının yetersiz ve herhangi bir üniversitede iktisati ile ilgili bölümlerinden birinde okuyor olması.
  Web Adresi: www.ito.org.tr/itoportal/Dokuman/BursBasvuruFormu.doc
  TelFrown0-212) 511 41 50
 • Sema Yazar Gençlik Vakfı
  Vakıf, her yıl üniversite öğrencilerine katkıda bulunmak amacıyla burs vermektedir. Bursun devamlılığı her yıl başarılı olma koşuluna bağlıdır. Burs verilen öğrencilerin herhangi bir kuruluştan burs ve yardım almıyor olması gerekmektedir. Burs talebinde bulunan başarılı ve maddi yönden desteğe muhtaç öğrencilerin vakıftan alacakları formu doldurarak Ekim ayı başına kadar müracaat etmeleri gerekmektedir.
  Web Adresi: http://www.semayazar.org.tr/tr/burs.html
  Tel: (0-312) 284 44 00
 • Türk Diyanet Vakfı
  Yaklaşık olarak 200 öğrenciye burs veriyor. Burs verilecek öğrencinin babasının Diyanet İşleri personeli olması, anne ve babasından birisinin ya da ikisinin birden vefat etmiş olması, derslerinde başarılı olması ve kazandığı okulun ilk 5 tercihi arasında olması aranan koşullardır. Burs miktarı, burs adayının bu özelliklerine ve puanına göre belirlenmektedir. Başvurular Eylül ayındadır.
  Web Adresi: https://burs.diyanetvakfi.org.tr
  Tel: (0-312) 417 12 35/557-558
 • Türk Eğitim Vakfı
  Yaklaşık 5000 lisans ve lisans üstü öğrenciye burs vermektedir. Yurtiçi burs için başvurular Ekim ayı içinde öğrenim görülen kuruma yapılabilir. Yurtdışı burslar için başvurular ise TEV’e yapılabilir. Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı olmak, başarılı olmak burs almada ön plana çıkıyor. Burslara başvuru tarihi 1-31 Ekim’dir.
  Web Adresi: www.tev.org.tr
  Tel: (0-212) 217 58 58
 • Yaşar Eğitim Vakfı
  Başvurular Ekim ayında yapılmaktadır. Toplam 150 öğrenciye burs verilmektedir.
  Web Adresi: YAAR ETM ve KLTR VAKFI
  Tel: (0-232) 482 22 00
 • Yirmibirinci Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı
  Başarılı fakat eğitimlerini sürdürürken zorlanan gençlere burs verilmektedir. 15 Eylül-15 Ekim arasında başvuran adaylar sıra numarasına göre mülakata alınmaktadır. Belli bir puanlamaya tabii tutulan adaylara daha sonra burs verilebilinmektedir.
  Web Adresi: 21.Yzyl Eitim ve Kltr Vakf
  Tel: (0-212) 288 9072 / 73 – 274 15 02
 • Yumlu Eğitim Kültür Ve Bilimsel Araştırma Vakfı
  Başarılı ve maddi desteğe gereksinimi olan üniversite öğrencilere burs verilmektedir. ÖSS sonuçlarına göre vakıfça belirlenen fakülteleri kazanan öğrenciler Eylül sonuna kadar burs için müracat edebilmektedir. Genel olarak vakıf, bursiyerlerini İstanbul dışında yerleşik, üniversite sınavında ilk sıraları alacak kadar başarılı, yaşama çağdaş bir pencereden bakan, ülkenin orta ve alt gelir gruplarına mensup ailelerin çocukları arasından seçilmektedir.
  Tel: (0-216) 489 49 45
 • Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu
  Ekim ayının son haftası ile Kasım ayının başında başvurulabilinir. Açık öğretim fakültesi öğrencileri dahil bu bursa tüm üniversite öğrencileri başvurabilir. Başvuru formları, Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (YKYK) bağlı bölge ya da yurt müdürlüklerinden alınabilinir.
  Web Adresi: www.basbakanlik.gov.tr
  Tel: (0-312) 419 13 93 – 419 13 94
 • Çalışma ve Sos. Güvenlik Bakanlığı Erğ. Köm. Hav. Aml. Br. ve Yrd. San.
  Yardım için sandık başkanlığına dilekçeyle başvurmak gerekmektedir. Karşılıksız öğrenim yardımı yapılmaktadır.
  Tel: (0-372) 251 10 06
 • Milli Eğitim Bakanlığı
  Bakanlık, yükseköğretim kurumlarının öğretmen yetiştiren bölümlerinde okuyan öğrencilere burs desteği sağlamaktadır. Hangi bölümden kaç öğrenciye ne kadar burs verileceği her öğrenim yılı başında belirlenmektedir. MEB’in bursları, mecburi hizmet karşılığında verilmekte olunup, burslu öğrenci mezun olduğunda öğretmen olarak doğrudan göreve alınmaktadır.
  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada üniversitelerin eğitim fakültelerinde okuyan öğrenciler için verilen bursun bu yıl da devam edeceğini bildirmişti. Ancak bakanlığın sitesinde burs başvurularıyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Bakanlığın önümüzdeki günlerde www.meb.gov.tr adresinden burslarla ilgili gerekli açıklamayı yapması bekleniyor.
  Tel: (0-312) 425 53 30
 • TÜBİTAK
  Yerleştirildiği bölümün gerektirdiği puan türü esas olmak üzere matematik ve fen ağırlıklı puana göre yapılan sıralamada ilk 1000 öğrenci arasına girenlerden, temel bilimler bölümlerine (matematik, fizik, kimya, biyoloji, moleküler biyoloji ve genetik) kayıt yaptıran T.C. vatandaşı öğrencilere karşılıksız ve sınavsız burs verilmektedir. Ancak, Kredi ve Yurtlar Kurumu dışında herhangi bir yerden burs alanlara aylık burs ödemesi yapılmaz. Yalnız, yılda iki kez (Kasım ve Mart aylarında) birer aylık burs tutarında kitap desteği sağlanmaktadır. Başvuru tarihleri üniversite sınav sonuçlarının ardından ilan edilmektedir.
  Web Adresi: TÜBİTAK – BİDEB – Burslar/Programlar – BİDEB DESTEK PROGRAMLARI
  Tel: (0-312) 468 53 00
 • Türk Dil Kurumu
  ÖSS sınavında sözel puan sıralamasında ilk 2000?e giren ve Türk dili ve edebiyatı veya çağdaş Türk lehçeleri ve edebiyatları bölümlerinden birini seçen öğrencilerin 15?ine verilmektedir. Bu yıl burslarla ilgili bir açıklama yapılmazken, kurumun önümüzdeki günlerde kendi web sitesinden açıklama yapması bekleniyor.
  Web Adresi: www.tdk.gov.tr
  Tel: (0-312) 467 73 50
 • Türk Silahlı Kuvvetleri
  TSK Personel Kanunu gereklerine göre verilen burstan subay olarak yetiştirilmek üzere fakülte ve yüksek okulda okuyan öğrencilere askeri öğrenci statüsünde yararlandırılmaktadır.
  Web Adresi: www.tsk.mil.tr
  Tel: (0-312) 417 61 00
 • TESEV Burs Başvuru web sitesi

Linklerimiz

Misyon

Bilgiyi engelsiz kılmak adına, evrensel projeler geliştirmek ve uygulamak.

Vizyon

Erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik ilkelerine bağlı kalarak, eşit şartlarda eğitim ortamı sunmak.

İletişim

Engelli Öğrenci Birimimiz Akdeniz Üniversitesi Enstitüler Binası (Rektörlük Ek Bina) Giriş Katı Kampüs /ANTALYA

Tel: 0242 227 44 00
Tel: 0 242 310 13 75